BİLGİSAYARLARIN ÖYKÜSÜ

          Bilgisayar, kullanıcıdan aldığı verilerle, aritmetiksel ve mantıksal işlemler yapabilen, bu işlemlerin sonucunu hafızasında tutabilen, hafızasına depoladığı bilgilere istenildiğinde erişilebilen elektronik bir makinedir.

          İnsanoğlunun hesap yapmak amacıyla icat ettiği makinelerle başlamaktadır. Gün geçtikçe artan “hesap yapma” gereksinimini, elle ya da zihinsel yöntemlerle karşılayamamaları olabilir. Hesap yapma işlemini hızlandırmak için, otomatik bir mekanizmanın kullanılabileceği fikri M.Ö. 1000 yıllarında kadar dayanmaktadır.

...
...

           Hesap makinesi sayılabilecek ilk ciddi icat, Fransız matematikçi "Blaise Pascal" tarafından geliştirilmiştir. Babası vergi dairesinde memur olarak çalışan Pascal, muhasebeci olan babasına yardım amaçlıyla 16 yaşında iken, 1642 yılında “Pascalline” adlı mekanik hesap makinesini icat etmiştir.

          Makine, ondalık sayıları toplayıp çıkarabilen bir dizi dişliye sahipti. Toplama ve çıkarma işlemleri yapabiliyordu.

...

           Alman matematikçi ve filozof Gottfried Wilhelm Leibniz, 1672’de, Pascal’ınkine benzer fakat daha gelişmiş bir makine icat etti. Makine, toplama ve çıkarma işlemlerinin yanı sıra bölme, çarpma ve karekök alma işlemlerini de yapabiliyordu.

          Bilgisayarı icad eden kişi İngiliz matematikçi Charles Babbage’dır. Charles Babbage fark makinesi olarak ilk bilgisayar prototipini üretti ve çalıştırmayı başardı.

          Charles Babbage, geliştirdiği analitik ve diferansiyel hesap makineleriyle günümüz bilgisayarlarının geliştirilmesinde en büyük paya sahip olan bilim adamıdır. Mekanik hesap makinesi olan fark makinesinin yaratıcısı olan Babbage, aynı zamanda programlanabilir bilgisayar fikrini ortaya atan ilk bilim adamıdır.

... Babbage'ın Diferans Makinesi (1824)
... Babbage'ın Analiz Makinesi (1837)
... Alman asıllı bir Amerikalı olan istatistikçi Herman Hollerith, 1890 yılı nüfus sayımında delikli kart sistemini kullanan, kendi geliştirdiği ve Mark-I adını verdiği makineyi kullanmıştır. Mark-I cihazının sahibi Amerikalı istatistikçi Herman Hollerith "Tabulating Machine Company" adı şirketi kurarak üretimine devam etmiş ve daha sonra başka bir şirketle birleşerek "IBM" adını almıştır. Dolayısıyla ilk bilgisayar ne zaman kim tarafından icat edildi sorusuna 1890 yılında Herman Hollerith tarafından icat edilmiştir, diyebiliriz.
... Bilgisayarların temelini oluşturan ilk elektronik bilgisayar, 1945 tarihinde Amerika’da yapılmıştır. "ENIAC", 2. dünya savaşında bombaların atış koordinatlarının hesaplanması için geliştirilen bir cihazdır. ENIAC, bilgisayarların zaman içindeki gelişimine öncülük etmiştir. Elektrik akımını düzenleyen 18.000 vakumlu tüp ve elle lehimlenmiş 5 milyon ek parçadan oluşan ENIAC, 30 ton kütleye sahipti, çok geniş bir odayı kaplayacak kadar büyüktü ve 50 evin tükettiği kadar enerji tüketiyordu.
... Matematikçi John Von Neumenin görüşleri doğrultusunda, 1946 yılında EDVAC (Elektronik Soyut Değişken Otomatik Bilgisayar ) adlı yeni bir bilgisayar ürettiler. Bu bilgisayar ENIAC ‘dan on kez daha küçük ve yüz defa daha hızlı çalışabiliyordu. Edvac, komutların diğer veriler gibi bilgisayara dışarıdan girilmesini sağlıyordu. Bu özellik programcılıkta büyük kolaylıklar sağlamıştır.
... EDVAC’dan sonra 1951 yılında UNIVAC isimli bilgisayar yapıldı. UNIVAC, ENIAC bilgisayarlarını yapan kişiler tarafından geliştirildi. UNIVAC, ilk defa manyetik teyp kullanarak (floppy disket ve sabit diskler gibi) verileri depolayan bir bilgisayar idi. Ayrıca sistemin önceki bilgisayarlara göre önemli bir farkı, yeni ve gelişmiş bir bellek teknolojisine sahip olmasıydı.
...1950’den sonra vakum tüplerinin sık olarak kullanılmaya başlandığı dönemlerdir. Univac ve IBM 700 serisi vakum tüpler kullanılarak yapılan elektronik bilgisayarlardır. Vakum tüplerinin çok enerji harcaması, ısınması bu bilgisayarın sürekli arıza yapmasına sebep oluyordu. Vakum tüplerin boyutlarının da büyük olması başka bir sorundu. Bu yıllarda program yazabilmek için kullanılan bilgisayar donanımının çok iyi bilinmesi gerekiyordu. Program yazmak için makine dili (0 ve 1) kullanılıyordu.
... 1947 yıllarında transistörün kullanılmaya başladığı yıllardır. Transistörler vakum tüplere göre az enerji harcayan, az yer kaplayan, fazla ısınmayan elektronik devre elemanlarıdır. Transistörlerin kullanılmaya başlanması bilgisayar dünyasına değişik bir renk kattı. Philco Transac S-200 IBM 1401, transistör kullanılarak üretilen ilk bilgisayarlardır. IBM 1401 Veri İşleme Sistemi. Sağdan; 1402 Kart Okuma-Delme, 1401 İşlem Birimi, 1403 Yazıcı. Program yazmak için makine dili (0 ve 1) kullanılıyordu.
...1960 yılından sonra, binlerce transistörü içerisinde bulundurabilen silikon entegre devreler üretilmeye başlanmıştı. Entegrelerin kullanılması, bilgisayarların boyutlarının küçülmesini, maliyetlerinin azalmasını ve işlem hızlarının artmasını sağladı. Bu yıllarda manyetik diskler üretilmiş, entegrelerin kullanımı ile merkezi işlem birimleri (CPU-Central Process Unit) üretilmeye başlanmıştı. IBM 360, entegre devre elemanının kullanıldığı ilk bilgisayarlardandır.
... 1970'de entegre devre teknolojisi hızla gelişimiş, entegre devreler birleştirilerek mikroçipler üretilmiştir. Intel 4004, entegrelerin birleştirilmesiyle oldukça hızlı hale gelen ilk merkezi işlem birimi sayılabilir. Intel 4004, Intel Corporation tarafından 1971'de piyasaya sürülen 4 bitlik bir merkezi işlem birimidir. Aynı çip alanına iki kat daha fazla transistör entegre ederek beş kat daha hızlı çalışır. Böylece, mevcut çok çipli CPU'ların yerine tek çipli bir CPU gelişimiş oldu.

Apple I

          1976 yılında piyasaya çıkan Apple, iki üniversite öğrencisi, Steve Wozniak ve Steve Jobs tarafından, bir evin garajında üretilmiştir. İlk olarak "Apple - I" adıyla 1976 yılının Nisan ayında üretilen bilgisayar, tümleşik bir klavyeye sahipti ve monitörü bulunmuyordu. Merkezi işlemci olarak Intel yerine Motorola firmasının üretimi olan 6800 mikroçip modelini kullanmayı tercih eden Apple - I, 4 kilobyte belleğe sahiptir ve herhangi bir monitör sistemine ya da televizyona, grafik içermeyen metin tabanlı görüntü gönderebilmekte, ancak ses ya da renk üretimi yapamıyordu.

...

Apple II

          1977 yılında piyasaya çıkan Apple II ise, 6502 işlemcisine sahip, 8 bitlik bir ev bilgisayarıdır ve dünyanın ilk çok başarılı seri üretim mikrobilgisayar ürünlerinden biridir. Apple IIGS, 16 kilobyte belleğe sahipti. Bu büyüklük, 1981 yılında üretilen modelde 48 kilobyte’a kadar çıkacaktır.

          Apple II’nin kullanıcıları cezbeden en önemli özelliklerinden birisi renkli grafikler üretebilmesi, diğeri ise ROM belleğine kaydedilmiş dâhili BASIC programlama dili yorumcusu sayesinde, her kullanıcı tarafından kolaylıkla program yazılabilir hale gelmiş olmasıdır.

           Apple II'nin belirleyici özelliği renkli grafikleri gösterebilmesi olduğundan, Apple logosu bir renk yelpazesine sahip olacak şekilde yeniden tasarlandı.

           Mevcut son model olan Apple II E'nin üretimi Kasım 1993'te durdurulmuştur.

... ...

IBM PC (Personal Computer)

           IBM firması, ilk kişisel bilgisayarını 1981 yılında piyasaya sürdü. 4.77 mhz intel 8088 mikroişlemcisi, 16 kilobyte belleği, 160K floppy disk sürücüsü ve ek ücretle satın alınan renkli monitörü vardı. Üretimi 2 Nisan 1987 tarihine kadar sürmüştür.

...

          Günümüze kadar bilgisayar teknolojisi büyük bir hızla ilerlemiştir. Bilgisayarların donanımlarındaki gelişmelere paralel olarak yazılım alanındaki gelişmeler, bilgisayarların sadece uzman kişilerin değil, bütün insanların kullanabileceği makinelere dönüşmesini sağlamıştır. Artık bilgisayar, insan hayatının ayrılmaz ve vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

© 2023 Bilgistation, Tüm Hakları Saklıdır.