Benzinli ve Dizel Araçlara AB'den 2035 Yılında Yasak Mı Geliyor?

          Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışlarının 2035'ten itibaren yasaklanmasını onayladı.

          Strazburg'da gerçekleştirilen AP Genel Kurul oturumunda, otomobillere ve hafif ticari taşıtlara yeni karbon emisyon standartları çerçevesinde getirilecek olan düzenlemeler oylandı.

          Strazburg'da bir araya gelen AP Genel Kurulu, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın bir parçası olan ve emisyonları 2030'a kadar otomobiller için yüzde 55, kamyonetler için de yüzde 50 azaltmayı hedefleyen "55'e Uyum" "Fit for 55" paketini görüştü.

...

          AB'nin iklim hedefiyle uyumlu olarak yeni otomobillere yönelik katı karbon emisyon standartları getiren yasa, 340 "evet", 279 "hayır" ve 21 "çekimser" oyla kabul edildi.

          2035'ten itibaren satılacak yeni otomobil ve hafif ticari araçlar sıfır emisyonlu olacak. AB ülkelerinde söz konusu tarihten itibaren yeni benzinli veya yeni dizel otomobil satışı yapılamayacak. Bu karar; AB Konseyi tarafından resmen onaylandıktan sonra AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

© 2023 Bilgistation, Tüm Hakları Saklıdır.