İTALYA GEZİ REHBERİ

...

İTALYA

     Başkenti :         Roma

     Resmi Dili :       İtalyanca

     Nüfusu :           60.461.826

     Yüzölçümü :      301.338 km²

     Telefon Kodu :    + 39

     Para Birimi :    Euro ( 1999 öncesi LİRET)

...

     İtalya’da Festivaller

     Fiera di Sant’Orso - Aosta Vadisi (Ocak)

     Carnevale di Venezia (Şubat)

     Carnevale Ivrea (Şubat)

     Carnevale di Viareggio (Şubat)

     Scoppio del Carro - Floransa (Nisan)

     Festa della Sensa - Venedik (Mayıs)

     Maggio di Accettura (Mayıs)

     Calcio Storico - Floransa (Haziran)

     Palio di Siena (Ağustos)

     Regatta - Venedik (Eylül)

...
...

ROMA

     Aziz Petrus (San Pietro) Bazilikası

      İnşaatına 18 Nisan 1506 tarihinde başlanıp 1626 yılında tamamlanmıştır.

      Michelangelo: '' Bunu sadece Tanrının aşkı ve Havarinin onuru için yapıyorum.'' demiştir.

      Petrus İsa Mesih’in en önemli öğrencilerinden, elçilerinden biridir. Balıkçıydı. İsa Mesih’in göğe yükselişinden sonra Petrus elçilerin sözcüsü haline gelir. MS 64 civarında İmparator Nero’nun Büyük Roma Yangını’nı Hristiyanların başlattığını iddia etmesi sonrasında başlayan zulüm sonrasında Petrus, Nero tarafından öldürülmüştür.

... ...

     Forum Romanum

      Roma Forumu, Antik Roma'nın geliştiği merkez bölgesidir. Ticaret, iş, fahişelik, ibadet ve adaletin yönetimi burada gerçekleşmekteydi. Burası toplumsal ocağın olduğu yer, bir meydandı.

      Capitoline ve Palatine adlı tepeleri birbirinden ayıran bir vadi üzerine kurulu olan Forum, eski çağlarda inşa edilmiş olup Roma'nın çöküşünden sonra da kullanılmıştır.

... ... ...

     Kolezyum

     Oval bir amfitiyatrodur.

      Burada, gladyatör dövüşleri gibi çok acımasız eğlenceler düzenlerlerdi. Bunlardan başka pek çok halk gösterileri, deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden canlandırılması, klâsik mitolojiye dayanan dramalar da canlandırılırdı. Kolezyum daha sonra barınma yeri, iş dükkânları, dinî kışlalar, istiham, taş ocağı, Hristiyan türbesi olarak çeşitli amaçlarla kullanıldı. Asıl adı, "Arena" iken sonradan girişteki heykelin adını aldı.

... ... ...

     Trevi Çeşmesi

      Üçyol Çeşmesi yada Aşk Çeşmesi.

      Ortasında Neptunus (Poseidon), solunda Ceres (Demeter) ve sağında Salus (Hygieia) heykelleri vardır. Ziyaret eden insanlar dilek dilemek için çeşmeye arkalarını dönüp, omuzları üzerinden çeşmeye doğru para fırlatırlar.

...

     Sant’Angelo (Melek) Kalesi

      Papalar Sant’Angelo’yu sadece sığınak olarak değil hapishane olarak da kullanmıştır. Bu nedenle alt katlarda işkence ve infaz odaları bulunmaktadır.

... ...

     Vittorio Emanuele II Anıtı

      Birleşmiş İtalya Krallığı'nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele'yi onurlandırmak için yapılmıştır.

...

     Navona Meydanı (Piazza Navona)

     Roma’nın en güzel ve hareketli meydanlarından biridir. Şehrin kalbinde yer alan meydan gece gündüz devamlı hareketlidir. Çeşmeler, Roma İmparatorluğu’nun ilk dönemlerinde Roma halkına su sağlayabilmek amacıyla inşa edilmiş fakat zamanla imparatorluğun güçlenmesiyle bir zenginlik göstergesi haline gelmişler.

...

     Pantheon

... ...

     San Clemente Bazilikası

... ...

     Piazza di Spagna

...

     Villa Borghese

...

     San Clemente Bazilikası

... ...
...

VENEDİK

     San Marco Bazilikası

      San Marco Meydanı'nda yer alan Bizans mimarisi sanatının en iyi bilinen örneklerinden biri olarak şehrin en meşhur kilise yapılarından biri olan bir katedraldir. Yapı Düka'nın Sarayı'na bitişik ve bağlantılıdır. Orijinal olarak yapı Venedik dükalarının şapelidir ve şehrin katedrali değildir.

... ...

     La Fenice Opera Binası

      Fenice Tiyatrosu, İtalya'nın Venedik kentinde bulunan ve İtalya'nın en önemli sayılan opera evlerinden biridir. Adı, "Feniks" kuşundan gelmektedir ve bu mitik kuş gibi, ilk defa 1792'de açıldıktan sonra Fenice Tiyatrosu, birkaç kere yangın geçirip kül olmuş ve her seferinde yeniden inşa edilmiştir.

... ...

     Santa Maria Assunta Bazilikası

     Venedik'te meşhur bir kilise olup, dar bir yarımada üzerinde Büyük Kanal ve Canale della Zattere arasında konumlanır. Küçük bir bazilika statüsünde iken onun süslü ve kendine özgü profili ve konumu onu İtalya'da resmi en çok çekilen kiliseler arasına koyar.

... ...

     Murano Adası

      Murano Adası, köklü cam sanatı uygulamalarıyla ünlüdür. Feribotlar dolusu ziyaretçi, cam sanatının yüzyıllara yayılan hikayesini anlatan Museo del Vetro'yu gezmek ve yerel el sanatları ürünleri satılan dükkanlardan alışveriş yapmak için adaya gelir. Romanesk tarzlı Santa Maria ve San Donato Kilisesi renkli mozaik bir zemine ve sözde avlanmış bir ejderhanın kemiklerine sahiptir.

... ...

     Gallerie dell’Accademia

     Venedik'te 19. yüzyıl öncesi resim ve heykel güzel sanat eserlerini sergileyen müze galerisidir. Büyük Kanal'ın güney kıyısında konumlanır. Adını kanal üzerindeki üç köprüden birine "Accademia Köprüsü" olarak verir ve kanalda çalışan deniz taksilerinin yanaşma iskelesidir.

... ...
...

MİLANO

     Duomo di Milano (Milano Katedrali)

     Katedralin tamamlanması yaklaşık altı yüzyıl sürdü. İnşaat, 1386'da başladı ve son ayrıntılar 1965'te tamamlandı. İtalyan Cumhuriyeti'nin en büyük kilisesidir. (Aziz Petrus, Vatikan'a bağlıdır.)

... ...

     Castello Sforzesco

      15. yüzyılda Milano Dükü Francesco Sforza tarafından 14. yüzyıldan kalma bir sur kalıntısı üzerine inşa edilmiştir. Daha sonra yenilenip genişletilen bu yapı, 16. ve 17. yüzyıllarda Avrupa'nın en büyük kalelerinden biriydi.

... ...

     Galleria Vittorio Emanuele II

     İtalya'nın en eski aktif alışveriş galerisi ve Milano'nun önemli bir simgesidir. Şehir merkezinde dört katlı çift pasajın içinde yer alan Galleria , adını İtalya Krallığı'nın ilk kralı Victor Emmanuel II'den almıştır. 1861 yılında tasarlanmış ve 1865 ile 1877 yılları arasında mimar Giuseppe Mengoni tarafından inşa edilmiştir .

... ...

     St. Ambrose Bazilikası

... ...

     Teatro All Scalla

... ...
...

NAPOLİ

     Castel Nuovo "Yeni Kale"

     Doğal konumu ve heybetli büyüklüğü, ilk kez 1279'da inşa edilen kaleyi şehrin ana mimari simge yapılarından biri haline getiriyor. 1815'e kadar Napoli, Aragon ve İspanya krallarının kraliyet koltuğuydu.

... ...

     Castel dell’Ovo Megaride "Yumurta Kalesi"

     talya'nın Napoli Körfezi'nde, şimdi bir yarımada olan eski Megaride adasında bulunan, Napoli'de bir sahil kalesidir. Kalenin adı, Orta Çağ'da büyük bir büyücü ve geleceğin kehaneti olarak ün yapmış olan Romalı şair "Virgil" hakkındaki bir efsaneden gelmektedir. Efsaneye göre Virgil, surları desteklemek için temellere sihirli bir yumurta koyar. Kemikleriyle birlikte orada duruyor ve eğer bu yumurta kırılmış olsaydı, kale yıkılırdı.

... ...

     Napoli Kraliyet Sarayı "Royal Palace of Naples"

     Napoli Krallığı'nın (1735-1816) ve daha sonra İki Sicilya Krallığı'nın (1816-1861) yönetimi sırasında Bourbon Hanesi tarafından kullanılan, Napoli yakınlarındaki dört konuttan biriydi. Diğerleri "Caserta" sarayları, Napoli'ye bakan "Capodimonte" ve Vezüv Yanardağı'nın eteklerindeki "Portici" saraylarıydı.

...

     Vezüv Yanardağı

     Vezüv yanardağı Napoli'nin doğusunda bulunan, 1281 m yüksekliğindeki aktif bir yanardağdır. Avrupa ana karasındaki son yüz yılı içinde aktivite gösteren tek yanardağdır.

...

     Capri Adası

     Capri, Sorrentine Yarımadası açıklarında, Napoli körfezinin güneyinde kalan İtalyan adası. Roma Cumhuriyeti döneminden beri sayfiye yeri olarak kullanılmıştır. Capri, Kampanya bölgesi kentlerinden Napoli'ye bağlıdır. Capri şehri adanın başlıca yerleşim alanıdır.

...

     Amalfi Kıyıları

     UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan "Amalfi Kıyıları", kayaların yamacındaki uçurum kenarından giden yollar ile ulaşılan, sarp kayalıkların üzerine kurulmuş küçük köy ve kasabalardan oluşuyor.

...
...

FLORANSA

     Santa Maria del Fiore Katedrali

      Floransa kentinde 1296-1436 arasında antik Santa Resparata Kilisesi'nin yerine inşa edilmiş olan katedral.

... ...

     Ufizzi Galerisi

      Uffizi Galerisi, Floransa'da tarihi şehir merkezinde bulunan ünlü bir sanat müzesi. İtalya'nın en önemli ve en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olmanın yanı sıra dünyanın en büyük ve en ünlü müzelerinden biridir. Özellikle İtalyan Rönesansı dönemine ait paha biçilmez eserlere sahiptir.

... ...

     Piazza Della Signoria

      Signoria Meydanı, İtalya'nın Floransa kenti merkezinde bulunur. Meydanda Neptün havuzu ve havuzda da Neptün heykeli vardır. Meydan, adını önünde bulunduğu eski şehir yönetim merkezinden alır. Bu binanın girişinde, ünlü Davut heykeli 400 yıl boyunca durmuştur.

... ...

     Battistero

      Vaftizhane, Hristiyanlık dinine giriş ritüeli olan vaftizin gerçekleştirildiği yapılara verilen isimdir.

... ...

     Santa Croce Kilisesi

      Floransa'da Franciskan mezhebinin en önemli kilisesi olup, Roma Katoliik Kilisesi'nin küçük bir basilikasıdır. Santa Croce Meydanı'ndadır. Michelangelo, Galileo, Machiavelli, Foscolo, Gentile, Rossini ve Marconi gibi bazı en meşhur İtalyanların mezar yeridir. Bu nedenle ayrıca Temple of the Italian Glories (İtalyan Övünmeler Tapınağı) (Tempio dell'Itale Glorie) olarak da bilinir.

... ...

     Boboli Bahçeleri

      İtalya'nın Floransa şehrinde meşhur bir park olup, 16.yy'dan 17.yy'a kadar tarihlenen meşhur heykel koleksiyonu ve bazı Roma antik eserlerine ev sahipliği yapar.

... ...

     Pisa Kulesi

      1063-1090 yıllarında yapılan şehir katedralinin çan kulesi olarak, ana yapıdan ayrı olarak 1173-1272 yılları arasında yapıldı. 1987 yılı itibarıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmiştir.

... ...
...

SİCİLYA

     Sirakuza

     İtalya'nın Sicilya Özerk Bölgesi'de Antik Yunan çağında bir koloni devlet olarak kurulmuş olup, günümüzde Sirakuza ilinin merkezi olan kenttir. 2005'te UNESCO Sirakuza şehrinin tümünü ve Siraküza ili içinde bulunan "Pantalica Nekropolü"'nü Dünya Mirasları Listesi'ne almıştır.

...

     Etna Yanardağı

     Etna Yanardağı, Sicilya'nın doğu kıyısında, Messina ve Katanya'ya yakın aktif yanardağdır. Avrupa kıtasındaki en yüksek yanardağdır. Şu anki yüksekliği 3.357 m olmakla beraber zirvedeki püskürmelerle bu yükseklik zaman zaman değişmektedir.

...

     Sicilya Adası Genel Bakış

      Akdeniz'in en büyük adası ve İtalya'nın beş özerk bölgesinden biri olan Sicilya'nın nüfusu yaklaşık 5 milyondur.

... ... ... ...
© 2023 Bilgistation, Tüm Hakları Saklıdır.