MİNİATÜRK

          Antik Çağdan Roma’ya ve Bizans’a, Selçuklu’ya Osmanlı’ya değin, bu topraklarda hüküm sürmüş ve iz bırakmış her medeniyetin kültürlerinden günümüze kalan zengin mimari mirası bir araya getiren Miniatürk, Beyoğlu, İstanbul'daki 60.000 metrekarelik alanda kurulmuş olan dünyanın en geniş alana kurulu minyatür parkıdır. Haliç kıyısında bulunan eski bir park alanında konumlanmıştır.

          30 Haziran 2001 tarihinde temeli atılan Miniatürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından 2 Mayıs 2003 tarihinde ziyarete açılmıştır.

...

           Miniatürk, sesli rehber sisteminin ilk kez uygulandığı yerdir. Her modelin yanında bulunan bilgilendirme kartları ve mobil uygulama sayesinde ziyaretçiler eser hakkında dokuz dilde (Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça, Arapça, Farsça, Japonca) bilgi edinebilmektedir.

... İstanbul / Topkapı Sarayı
... Trabzon / Sümela Manastırı
... İzmir / Artemis Tapınağı

Miniatürk'ün içinde "Zafer Müzesi" ve "Kristal İstanbul Müzesi" bulunmaktadır.

          Miniatürk, 15.000 metrekarelik maketlerin yer aldığı, toplamda 60.000 metrekarelik bir alanda 300 araçlık otopark, restoran, kafeterya, hediyelik eşya, açık hava gösteri alanı, çocuk oyun parkı, feribot, kumandalı tekne, gezi treni, Mini Stadyum’da 4 büyükler, satranç ve labirent alanı ve Türkiye-İstanbul Simülasyon Helikopter Turu ile dev bir kompleks kültürel yapıdır.

... İstanbul / Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi
... İstanbul / Kız Kulesi
... Bosna Hersek / Mostar Köprüsü
...

Ankara / Anıtkabir

Miniatürk Resmi Web Sitesi

© 2023 Bilgistation, Tüm Hakları Saklıdır.