Tüm Zamanların Bilinen İnsan Yapımı Patlamaları

...

Tanksavar Mayını (AT)

     Tanksavar Mayını, bir tür kara mayını olup tank ve zırhlı savaş araçlarına hasar vermek veya imha etmek amacıyla geliştirilmiştir.

...

      I. Dünya Savaşı sırasında İngiltere tarafından ilk tankın bulunmasının ardından bu yeni savaş aracına karşı ilk tanksavar mayınları geliştirilmeye başlandı. Araç ağırlığının etkisiyle tetikleyici aktif hale gelir ve patlayıcıyı ateşler.

...

     Tahrip menzili 10 m'dir.

     

...Mayın Temizleyici Zırhlı Araçlar ...
...

Napalm Bombası

      Napalm bombası, içerisindeki "napalm" adı verilen jelin yanıcı özelliği sayesinde büyük yangınlar çıkarmak üzere tasarlanmıştır. Bomba patladığında, içindeki jel yayılarak geniş bir alanda ateş ve yangın oluşmasına neden olur. Napalm 800-1200 derece sıcaklık üretir.

...

      Napalm bombalarının en bilinen yaygı kullanımı, Vietnam Savaşı sırasında olmuştur. Bu bombalar, geniş alanlarda yangınlar çıkartarak hem insanlara hem de doğal yaşama büyük zararlar vermiştir.

...

     Tahrip menzili 40 m'dir.

     

...Vietnam Savaşı'nda Napalm Felaketi ...
...

Tallboy Bombası

     Tallboy 1942-1945 yılları arasında Royal Air Force tarafından korugan, sığınak ve fabrika gibi yapıları yok etmek amaçlı kullanılan bir deprem bombası idi. 5.400 kg ağırlığındaki bomba yalnızca Avro Lancaster ile taşınabiliyordu. Tirpitz savaş gemisini batırırken kullanıldı ve çok etkiliydi.

...

      Tallboy bombası, özellikle derin yeraltı tesislerini ve büyük yapıları hedef almak için kullanılmıştır.

...

     Tahrip menzili 150 m'dir.

     

...Avro Lancaster ve Tallboy ...
...
MOAB (Tüm Bombaların Anası)

      MOAB (Mother of All Bombs), ABD ordusu tarafından üretilmiştir. Geliştirildiği dönemde Amerikan ordusu cephaneliğindeki en güçlü nükleer olmayan silah olarak kabul edilmekteydi.

...

      MOAB, ilk olarak 13 Nisan 2017 tarihinde Afganistan'da IŞİD sığınaklarına düzenlenen hava saldırılarında kullanıldı. MOAB, özellikle geniş alanlardaki düşman güçlerini etkisiz hale getirme veya terör örgütlerinin yeraltı tesislerini yok etme amacıyla kullanılmaktadır.

...

     Tahrip menzili 300 m'dir.

     

...Afganistan'da kullanıldı. ...
...
FOAB (Tüm Bombaların Babası)

     Artmış Güçte Termobarik Hava Bombası veya takma adıyla tüm bombaların babası, Rus yapımı bir termobarik bombadır. Bombanın ABD ordusunun "Tüm Bombaların Anası" olarak bilinen MOAB'a benzediği bildirildi. Silahın dünyanın en güçlü konvansiyonel silahı olduğu açıklandı.

...

      Yaklaşık 7 ton ağırlığında olan ve büyük bir patlama yaratan termobarik patlayıcılarla dolu bir vakum bombasıdır. FOAB, 11 Eylül 2007 tarihinde başarıyla sahada test edildi.

...

     Tahrip menzili 400 m'dir.

     

...
Nötron Bombası

     Nötron bombası, yüksek radyasyon yayarak yaşam formlarını etkisiz hale getiren ve yapılara hasar vermeyen nükleer bir silahtır. Nötron bombası, yüksek radyasyon seviyesi ile etkili olur.

...

      Nötron bombası, yalnızca canlılara zarar verdiğinden üretiminden vazgeçilmiştir. Çünkü geriye kalanlar zarar görmemiş yapıları ve araçları kullanabilecektir.

...

     Tahrip menzili 800 m'dir. 2.400 m'ye kadar ışıma yapar.

     

...
Little Boy

     Little Boy nükleer bombası, II. Dünya Savaşı sırasında Hiroşima'ya atılan ve büyük ölçüde yıkıma yol açan ilk nükleer silahtır. Tarihin en yıkıcı olaylarından birine neden olan bu bomba, nükleer silahların korkunç yüzünü gözler önüne sermiştir.

...

      Little Boy, Uranyum-235 izotopundan yapılan bir nükleer bombaydı. Yaklaşık 4,4 ton ağırlığındaydı ve patlama düzeneği içerisindeki Uranyum-235 çekirdeklerinin birleşmesi sonucu nükleer füzyon gerçekleştirerek patlamıştı.

      Little Boy, 6 Ağustos 1945'te Hiroşima'ya atıldı ve patladığında büyük bir enerji açığa çıkararak şehri yerle bir etti. Hiroşima şehrinin 550 metre üzerinde patlatılan nükleer bomba, 18.000 ton TNT'ye (TriNitroToluen) eşdeğerdi.

...

     İlk anda, 80 bin kişi kavrularak can verdi. Bombanın yarattığı etki, 2 km'lik alandaki her şeyi, neredeyse geride hiç iz bırakmadan yok etti.

     

Tahrip menzili 6 km'dir.
...Hiroşima ...
...
Fat Man

     Fat Man nükleer bombası, II. Dünya Savaşı sırasında Nagazaki'ye atılan ve büyük tahribata yol açan bir nükleer silahtır. Fat Man, Plütonyum-239 izotopundan yapılan bir nükleer bombadır.

...

      Yaklaşık 4,5 ton ağırlığındaydı ve içindeki Plütonyum-239 çekirdeklerinin birleşmesi sonucu nükleer füzyon gerçekleştirerek patlamıştı. Fat Man, 9 Ağustos 1945'te Nagazaki'ye atıldı ve patladığında büyük bir enerji açığa çıkararak şehri harabeye çevirdi.

...

     Tahrip menzili 8 km'dir.

     

...Nagazaki ...
...
Termonükleer Silah (Hidrojen Bombası)

     ABD, 1952'de atom bombasından çok daha etkili ve yıkıcı bir silah olan "Hidrojen Bombası"'nı geliştirdi. İlk hidrojen bombası 1954 yılında Büyük Okyanus’taki Marshall Adaları’da (Bikini Adası) ABD tarafından denenmiştir. Bu bomba, Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarının yaklaşık 1.000 katı gücündeydi.

...

      Deneyin amacı, termonükleer tepkimelerin kontrol edilmesi ve nükleer silahların patlama gücünün ölçülmesiydi. Ancak beklenmedik şekilde büyük bir patlama gerçekleşti. Patlama, yaklaşık 15 megaton TNT eşdeğerinde bir enerji açığa çıkararak geniş bir alanda yıkıcı tahribata yol açtı. (Castle Bravo Deneyi)

     Tahrip menzili 30 km'dir.

...
Tsar Bombası (Çar Bombası)

     Çar Bombası, Sovyetler Birliği (SSCB) tarafından 30 Ekim 1961 tarihinde "Novaya Zemlya" bölgesinde patlatıldı. Bomba yerden yaklaşık 4200 metre yükseklikte patladı. Bomba, en başta 100 Megaton olarak tasarlanmış, ancak nükleer tehlikelerden dolayı gücü, 57 Megaton'a düşürülmüştür. Bir hidrojen bombasıdır. Hiroşima'ya atılan atom bombasından yaklaşık 3.800 kat daha güçlüdür.

...

      Bomba o kadar güçlüydü ki 900 kilometre uzaklıktaki Finlandiya'da bazı kasabalarda evlerin camları patladı. Bombanın ışığı, Alaska'dan bile gözlemlendi.

...

     Tahrip menzili 60 km'dir.

...
© 2023 Bilgistation, Tüm Hakları Saklıdır.