SANDLAND

...

      Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali, her yıl Antalya'da 2006 yılından itibaren düzenlenen uluslararası bir kum sanatı festivalidir.

      Antalya’nın dünyaca ünlü Lara Sahili’nde yaklaşık 7 bin metrekare alanda, 10 bin ton nehir kumu kullanılarak, dünyanın birçok ülkesinden katılan profesyonel kum heykel sanatçılarının 3 hafta süren performansları neticesinde ortaya çıkan muhteşem eserler her gün ziyaret edilebilir. Dünyanın ilk ve tek 12 ay ziyarete açık sergisi olan Sandland, 1 Mayıs-1 Kasım döneminde her gün 09:00-23:00 saatleri arasında, 1 Kasım-1 Mayıs döneminde ise 09:00- 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

       Her yıl heykeller için farklı bir tema seçilmektedir. 2023 yılında düzenlenen serginin teması ”UZAY MACERASI” olarak belirlenmiştir. Ziyaretçilerin heykellerin yapımını izlemelerine izin verilir.

       Tema bağlamında ziyaretçilere, güçlü teleskoplar ile canlı olarak güneş, ay ve gezegenleri dev ekranda izleme fırsatı sunulmakta, yine astronotların eğitim için kullanılan yer çekimsiz ortam yaratan insan jiroskopu da ziyaretçilere eşsiz bir deneyim yaşatmaktadır. 7’den 70’e herkese hitap eden etkinlik alanında minik ziyaretçiler, özel olarak oluşturulan Sihirli Kum Kale’de kinetik kum kullanılarak düzenlenen atölye programına katılabilmekte ve ilk sanat eserlerini yaratma fırsatı bulmaktadırlar.

       Deniz kıyısında konumlanan sergide arzu eden misafirlere atv safari, su sporları ve benzeri etkinlik imkanları da sunulmaktadır. Sergi alanındaki heykeller geceleri led aydınlatma sistemi renklendirilmekte ayrıca tema çerçevesinde yapılan müzik yayınıyla ortam adeta masalsı bir havaya bürünmektedir. Müze Kafeteryası’nda yer alan bir diğer dev led ekranda ise merak edenler için heykellerin yapım aşamalarının yer aldığı belgesel gösterimi yapılmaktadır.

...
...
...
...
...
...
...
...
© 2023 Bilgistation, Tüm Hakları Saklıdır.