D VİTAMİNİ NEDİR?

         Vitaminler, sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak için düzenli olarak dışarıdan almak zorunda olduğumuz organik moleküllerdir. Bu moleküller vücdumuzda üretlmez.

         D vitaminini 1920 yılında Mellaby tarafından araştırılan ve onun çalışmalarının ilerletilmesi ile keşfedilen bir prehormondur.

         D vitamini olarak aldığımız madde vücutta D vitaminine dönüştürülmektedir. Bu nedenle son yıllarda vitamin olarak değil prehormon olarak kabul edilmektedir.

          D vitamini yağda çözünen dört vitaminden biridir. Vücudumuzda yağ dokusunda depolanır ve sadece diyet yağlarının varlığında çözünebilirler. D1, D2, D3, D4 ve D5 formu bulunur.

...

Güneş Işığı D Vitamini İçerir Mi?

          Güneş ışığı, D vitamini içermez. Derimizin altında bulunan 7- dehidrokolesterol adlı maddenin güneş ışığı ile etkileşimi sonucu D3 vitamini oluşur. D vitamini ihtiyacımızın %90’ını bu yolla karşılayabilirz. Haftada 2-3 kere yapacağımız 15 dakika güneşlenme gerekli olan miktarın üretimi için yeterli olacaktır.

         Bitkisel kaynaklı D vitaminine, D2 vitamini ya da diğer adıyla "Ergokalsiferol" denir. Mantar, maya ve bitkisel yağlarda bulunan ergosterol adlı madde mor ötesi ışığı etkileşimiyle D2 vitaminine dönüşmektedir. Vücudumuzda D3 vitaminine göre, daha az etki göstermektedir.

         D vitamini, kemiklerimizin yapı taşı olan kalsiyumun düzenlenmesinde büyük rol oynar. K2 vitamini ile birlikte tüketimi sağlıklı kemik yapısının oluşmasına katkı sağlar. Selenyum ve magnezyum mineralleri, D vitamini ile alındığında iskelet-kas sistemi ve kalp sağlığına tek başına kıyasla daha faydalı olmaktadır. D vitamini, A ve E vitaminleri ile birlikte alındığında ters etki göstererek vücdumuza daha az fayda sağlamaktadır.

...

Günlük Ne Kadar D Vitamini Almalıyız?

         D Vitamini günlük, 10-20 mcg'dir(400-800 IU). Bu miktar 1-5 damla D vitaminine denk gelmektedir. Bebekler için 10 mcg, 70 yaş sonrası için 20 mcg önerilmektedir.

          Vücudumuz, açık havada cildimize doğrudan gelen güneş ışığından D vitamini üretir. Güneş ışığı haricinde D vitamini kaynakları gıdalar ve takviyelerdir. D vitaminince zengin gıdalar; yumurta sarısı, karaciğer, mantar, brokoli, maydanoz, fındık, badem, somon, ton ve uskumru gibi balıklar, morina karaciğeri yağı ve süt ürünleridir.

Günümüzde takviye olarak alınan D3 vitamini, genellikle koyun yününden elde edilir.

D Vitamini Eksikliğinde Neler Olur?

Bağışıklık sisteminde zayıflama olur.

Eklemlerde ağrı artar.

Uykusuzluk problemi.

Depresyon artar.

Saç dökülmesi çoğalır.

Kemiklerin kırılganlığı artar.

Yürümekte zorlanma oluşur.

Kuvvet kaybı olur.

Yorgunluk hissi artar.

Raşitizm hastalığı ortaya çıkar.

D Vitamini Fazlalığında Neler Olur?

Kalpte ve böbreklerde hasara sebep olur.

Vücutta toksik etkisi gösterir. Bu da; kusma, öfkeli ruh hali ve kaslarda güçsüzlük şeklinde belirti verir.

...

         Bir yemek kaşığı, morina karaciğeri yağı, günlük D vitamini miktarının üç katından fazlasını içerir.

© 2023 Bilgistation, Tüm Hakları Saklıdır.